پشت پرده تشویق حریری به استعفا چیست؟

شناسه خبر: 194793 سرویس: جهان ، سیاست ، گوناگون شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸, ۰۱ : ۲۲ : ۰۰
پشت پرده تشویق حریری به استعفا چیست؟
با آغاز تظاهرات اعتراض آمیز در لبنان به معضلات اقتصادی یکی از گزینه هایی که از سوی برخی سیاستمداران این کشور مطرح می شود، استعفای سعد حریری نخست وزیر است؛ در خواستی که به نظر می رسد در پس آن اهدافی فراتر از استعفای یک نخست وزیر نهفته است.
۵۵آنلاین :

روز گذشته اخباری مبنی بر اینکه رویکرد حریری در شرایط کنونی مبتنی بر استعفا خواهد بود، منتشر شد اما وی در سخنرانی که عصر دیروز انجام داد از مهلت ۷۲ ساعته به دولت برای برون رفت از بحران خبر داد.

همچنین روز گذشته تماس های متعددی بین حریری و "میشل عون" رئیس جمهوری و "نبیه بری" رئیس پارلمان و نیز تماس هایی بین المستقبل و حزب الله انجام شد.

الجمهوریه با اشاره به اینکه اکنون مشخص نیست گزینه های سعد حریری چیست، در ادامه نوشت: استعفای نبیه بری (رییس مجلس ) کاملا مردود است زیرا لبنان تحمل چنین گزینه ای را ندارد و چنین گامی مشکل موجود را نه تنها حل نمی کند بلکه پیچیدگی آن را دو چندان می کند.

به نوشته این روزنامه ، در این میان جنبش امل اعتراضات مردمی را حق قانونی برشمرد و جریان آزاد ملی به ریاست جبران باسیل وزیر خارجه لبنان نیز پس از دیدار با رئیس جمهور و تعدادی از وزیران و نمایندگان پارلمان موضع مشابهی اتخاذ کرد.

روزنامه "البناء" نیز در این باره نوشت: "ولید جنبلاط" رئیس حزب سوسیال ترقیخواه و "سمیر جعجع" رئیس حزب "القوات اللبنانیه" (نیروهای لبنانی) استعفای سعد حریری را خواستارند.

این دو به دنبال این هستند که اعتراضات مردمی را به سکویی برای حمله به حزب الله تبدیل کنند به این معنی که با تشویق سعد حریری به استعفا رئیس جمهور را نیز تحت فشار قرار داده و او را نیز به استعفا دعوت کنند و سپس حزب الله را مسئول اوضاع مالی و اقتصادی موجود و تعامل با آن معرفی کنند آن هم در شرایطی که حزب الله با فشارها و حملات بین المللی روبه رواست .

این چیزی است که پیش بینی می شود سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله در سخنرانی امروز خود به آن بپردازد.

این در حالی است که سمیر جعجع روز گذشته اوضاع جاری لبنان را "انقلاب مردمی حقیقی" برشمرد و در گفت‌وگو با العربیه گفت: "به طرف‌های قدرت در لبنان نمی توان امید بست و شایسته حکومتداری نیستند".

جعجع همچنین  حزب‌الله لبنان را مسئول نابسامانی‌های اوضاع لبنان دانست و ادعا کرد که «حزب الله خیلی نگران است و بخشی از هوادارانش علیه این حزب قیام کرده‌اند». او در ادامه گفت: «حزب الله از اوضاع کنونی در لبنان ضرر می‌کند».


منبع : ایرنا
برچسب ها
لبنانسعد حریری
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

گرگ های اقتصاد

کسانی می گویند در کشورهایی که به صورت سنتی در آن ها کشاورزی رواج داشته است بر خلاف آن هایی که در گذشته دامدار بوده اند, نگاه های متفاوتی نسبت به گرگ وجود دارد, دسته نخست گرگ را مثبت تصویر می کنند, زیرا بقیه حیواناتی را که به مزارع آن ها آسیب می زدند و محصولاتشان را ضایع می کردند می خورد و به نوعی نگهبان کشاورزان به حساب می آمد, اما دسته دوم به دلایل روشن چندان دل خوشی از گرگ ها نداشتند, زیرا دارایی شان را از بین می برد. فارغ از صحت و سقم چنین ادعاهایی امروز آن قدر فرهنگ ها در هم شده اند که در هر کشوری با هر پیشینه ای همه جنس دیدگاهی پیدا می شود.

می‌ترسند کلاه سرشان برود!

آنقدر بازار ایران بی‌در و پیکر است که وقتی بنزین گران می‌شود، ماشین هم گران می‌شود. در این بازار از مردم چه انتظاری می‌شود داشت. در بازار بی‌اعتمادی نمی‌شود دنبال اعتماد گشت.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: قطع اینترنت و ماجرای اینترنت ملی

ویدئو : چرا موتورهای جستجو گر ایرانی، پاسخگوی نیازهای مردم نبود؟

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر