پایان دوره پادشاهی 'تانکو عبدالحلیم' بر مالزی

شناسه خبر: 91759 سرویس: جهان دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵, ۲۶ : ۱۵ : ۰۰
پایان دوره پادشاهی 'تانکو عبدالحلیم' بر مالزی
دوران 5 ساله پادشاهی 'سلطان عبدالحلیم معظم شاه' 89 ساله پادشاه مالزی امروز دوشنبه پایان یافت و 'سلطان محمد پنجم' سلطان ایالت کلانتان روز سه شنبه جایگزین وی می شود.
۵۵آنلاین :


 'تانکو محمد فاریس پترا' 47 ساله که از وی به عنوان 'محمد پنجم' یاد می شود براساس نظام چرخشی پادشاهی مالزی یک دوره پنجساله را در کاخ پادشاهی این کشور در کوالالامپور به سر خواهد برد.
'تانکو عبدالحلیم' روز دوشنبه در آخرین روز از دومین دوره 5 ساله پادشاهی اش در مراسمی در کاخ پادشاهی شرکت کرد که در آن 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر و دیگر مقامات بلندپایه مالزی و گروهی از دیپلمات های خارجی شرکت داشتند.
وی که سلطان ایالت کداح است، پس از این مراسم رسمی عازم فرودگاه بین المللی کوالالامپور شد و به ایالت 'کداح' بازگشت و مورد استقبال مردم قرار گرفت.
این پایانی بر دوره چهاردهمین پادشاه مالزی بود و پانزدهمین پادشاه قرار است روز سه شنبه دوره 5 ساله اش را آغاز کند و از ایالت کلانتان عازم کاخ پادشاهی شود.
'تانکو عبدالحلیم' برای نخستین بار سال 1970 میلادی دوره پادشاهی را برای 5 سال تجربه کرد و نخستین سلطان مالزی است که دو بار بر تخت پادشاهی تکیه زد و دوره دوم از سال 2011 آغاز شد.
در مراسم پایانی دوران پادشاهی وی 15 هزار نفر شرکت داشتند و هواپیمایش را در مسیر 'کداح' سه فروند سوخو همراهی کردند.
شورای سلاطین مالزی اواخر مهر ماه 'تانکو محمد فاریس پترا' سلطان ایالت کلانتان را که از سال 2010 به این سمت دست یافته بود، برای یک دوره پنجساله به عنوان پادشاه مالزی انتخاب کرد.
اگرچه مقام پادشاهی در مالزی بیشتر جنبه تشریفاتی دارد، اما در اختیار داشتن اختیاراتی همچون انتصاب قضات دادگاه فدرال و دادگاه های عالی، پیشنهاد انحلال پارلمان و دریافت تصمیمات پارلمان (بدون اجازه اظهارنظر) و همچنین تنفیذ نخست وزیر باعث اهمیت این جایگاه در برخی معادلات سیاسی این کشور کرده است.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

تبانی 7 هزار میلیاردتومانی

با ایجاد 60 شرکت صوری توسط 2 ‌بانک خصوصی صورت گرفت

تولد روستاهای جدید، ویرانی قریه‌های قدیمی

روستاسازی در استان‌های مختلف ادامه دارد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ درگیری تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در بغداد

ویدئو؛ چکمه ناپلئون در حراجی پاریس ۱۱۷ هزار یورو فروخته شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر