پایان اختلاف عربستان و امارات در یمن؛ توافق «شورای انتقالی» و «دولت مستعفی» نزدیک است

شناسه خبر: 193199 سرویس: جهان ، سیاست ، گوناگون دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸, ۵۳ : ۲۰ : ۰۰
پایان اختلاف عربستان و امارات در یمن؛ توافق «شورای انتقالی» و «دولت مستعفی» نزدیک است
رویترز به نقل از منابع آگاه از مذاکرات بین شورای انتقالی جنوب یمن و عناصر دولت مستعفی این کشور حبر داد که دو طرف در حال رسیدن به توافق هستند.
۵۵آنلاین :

عناصر دولت مستعفی یمن و گروه موسوم به «شورای انتقالی جنوب» در حال رسیدن به توافق در خصوص خاتمه دادن به جنگ قدرت در بندر جنوبی «عدن» هستند و احتمالاً نیروهای سعودی به طور موقت کنترل این شهر را در دست می‌گیرند.

دولت مستعفی مورد حمایت عربستان و شورای انتقالی مورد حمایت امارات است که به نیابت از این دو کشور در ماه‌های اخیر در جنوب یمن بر سر کنترل بر استان عدن، با هم درگیر شدند. 

ائتلاف به رهبری سعودی‌ها در یمن، در شهر «جده» میزبان گفت‌وگوی غیرمستقیم میان دولت مستعفی «عبد ربه منصور هادی» و شورای انتقالی جنوب یمن است تا به درگیری‌ها خاتمه دهند. شورای انتقالی جنوب، در جنگ علیه صنعاء متحد ائتلاف بود، اما نیروهای آن، از مرداد ماه علیه نیروهای هادی موضع گرفت و شهر عدن را تسخیر کرد.

نواب جنگ عربستان و امارات در جنوب یمن، در حال توافق هستند

دو تن از مقامات دولت مستعفی یمن به خبرگزاری «رویترز»‌ گفتند عربستان سعودی طرحی پیشنهادی برای لحاظ کردن شورای انتقالی جنوب در دولت منصور هادی را قبول کرده است و نیروهای لازم را در عدن مستقر می‌کند تا امنیت را در این شهر برقرار کنند.

یک مقام دیگر که با این مذاکرات آشنایی دارد، گفت: «در مذاکرات جده پیشرفت حاصل شده است. گفت‌وگو همچنان ادامه دارد و موضوع آن ورود شورای انتقالی جنوب به درون دولت هادی، کاهش تنش‌ها و عقب‌نشینی نیروها است». او حمله به نیروهای انصارالله را منوط به حل اختلافات بین عناصر منصور هادی و شورای انتقالی جنوب دانست

شورای انتقالی جنوب یمن نیز امروز (دوشنبه) در پیامی توئیتری، از توافقی احتمالی طی چند روز آتی خبر داده است.


منبع : اقتصاد نیوز
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

زنان و کودکان چقدر از بحران‌های زیست‌محیطی آسیب می‌بینند؟

«تاثیر تغییراقلیم روی آن بخشی از جامعه که به منابعی طبیعی وابسنگی دارد، بیشتر است. این افراد معمولا ظرفیت واکنش دادن به حوادث طبیعی مثل خشکسالی، سیل و طوفان را ندارند. زنان معمولا در شرایط فقر با خطرات بیشتری از گرمایش جهانی روبرو می‌شوند و اکثر جمعیت فقیر جهان را هم زنان تشکیل می‌دهند.»

ایران برنده نهایی قدرت‌نمایی در خاورمیانه

موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک مستقر در لندن در یک گزارش مفصل استدلال کرده است که ایران بازی ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک منطقه را به سود خود رقم زده است

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ نمایش شیر شعله‌ور هولوگرامی در مراسم افتتاح ورزشگاهی در بوئنوس‌آیرس

ویدئو؛ روسیه در شوک؛ استاد دانشگاه دوستش را ارّه کرد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر