نتیجه‌ای یافت نشد.

سیل بی عدالتی آموزشی

شناسه خبر: 168840 سرویس: توسعه ، سیاست ، اجتماعی ، گوناگون پنجشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۸, ۵۶ : ۱۳ : ۰۰
سیل بی عدالتی آموزشی
اعطا هرگونه امتیاز،خواه به علت سیل و خواه به علت عضویت والدین در هیئت علمی دانشگاه‌ها مصداق تبعیض است.
۵۵آنلاین :

جاری شدن سیل در بعضی مناطق کشور که به ۱۳ استان می‌رسد موجب ناراحتی و اندوه همه ایرانیان شده است.

اما پر زمان وقوع چنین حوادثی اتفاقات دیگری که چه به صورت اقدامات انسانی و نتیجه آن و با وقایعی که خارج از اراده انسان رخ می‌دهد قابل بررسی است.وقوع سیل بالطبع باعث ایجاد خسارات مادی و معنوی و جانی می‌شود و این حادثه این بار نیز در کشور ما به نوعی نهایت تاثیر خود را گذاشت و یکی از علل این که خسارات بالایی برجای مانده است ناشی تر تبعیض‌ها و نابرابری‌هایی است که در طول زمان‌های طولانی و به طرق مختلف اعمال شده است.

در چند روز گذشته تلاش برخی از فعالان اجتماهی و دانشجویی برای به تعویق انداختن کنکور ارشد ناپیوسته به علت وقوع سیل باعث خبرسازی شد و سازمان سنجش واکنش نشان داد که این موضوع به نحوی بررسی خواهد شد که کسی متحمل ضرر نشود.درک این موضوع که داوطلبان مناطق سیل زده از این موضوع متاثر شده‌اند کار بسیار ساده‌ای است و به نوعی باید در نلاش بود تا این حادثه ناگوار باهث نتایج سؤ کمتری برای آن‌ها شود و خب در همین راستا تلاش بر این بود که زمان کنکور بین یک تا دو ماه به تعویق افتد تا بتواند وقفه زمانی ایجاد شده برای مطالعه و درس‌خواندن و کسب آمادگی برای داوطلبان کنکور در مناطق سیل‌زده را به نوعی جبران کند.چند روز بعد از نظرسنجی سازمان سنجش با موضوع تعویق  زمان کنکور در اطلاعیه‌ای اعلام کردند که زمان کنکور به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد ولی برای داوطلبان مناطق سیل زده سهمیه و تسهیلاتی مشابه زلزله زدگان که به صورت مستقیم آسیب دیده‌اند در نظر گرفته خواهد شد.


چند نکته در خصوص این تصمیم شایان ذکر است.علت عدم تغییر زمان آزمون کنکور طولانی بودن فرآیند اجرایی آزمون مذکور اعلام شده است.سوال پیش می‌آید که چگونه موسسات کنکور در همان روزی که آزمون برگزار می‌کنندبه فاصله چند ساعت کارنامه افراد را صادر می‌کنند اما سازمان سنجش توانایی چنین کاری را(البته با جزئیاتی متفاوت و بیشتر)ندارد؟نکته بعدی این است که چرا چرا سهمیه‌ای مطابق زلزله‌زدگان؟آیا این دو طیف در نوع آسیب یکسان‌اند که تسهیلاتی یکسان در نظر گرفته شده است؟
سوال بعدی این است که آسیب مستقیم یعنی چه؟معیار تعیین میزان و نوع آسیب چیست؟تمایز آسیب مستقیم و غیر
مستقیم چیست؟
دیگر نکته این که اعطا هرگونه امتیاز،خواه به علت سیل و خواه به علت عضویت والدین در هیئت علمی دانشگاه‌ها مصداق تبعیض است.
مساله بعدی این که این اعطا امتیاز خود مصدافی از تضییع حق است و با قول سازمان سنجش مبنی بر عدم تضرر کسی از تصمیم مغایر است.معیار این تسهیلات چیست و این معیار بر چه اساسی است.
مطلب دیگر این است که این اعطای امتیاز موجب می‌شود که تلاش‌گر از تنبل،درس‌خوانده از درس‌نخوانده قابل تمیز نباشد و برابر تلقی شوند این برابری مصداق واضحی است از بی‌عدالتی.چرا که بعضی از افراد که تا کنون هیچ تلاشی نکرده‌اند به مدد سهمیه می‌توانند در کسب کرسی‌های دانشگاه موفق‌تر باشند.
و نکته پایانی این که این تصمیم گیری عجولانه و غیر منطقی تبعات زیادی دارد و اقداماتی از این دست توسط سازمان سنجش و مراکز مربوطه در خصوص اهطای امتیاز و نسهیلات به اقشار مختلف سبب تبدیل مساله‌ها به مشکلات و پس از آن معضل و سپس بحران و در نهایت به فاجعه ختم شود.به ابتدای سخنم باز می‌گردم که اقدامات انسانی نسنجیده موجب نتایج ناگواری می‌شود و در این موضوع خاص سهم تصمیم سازمان سنجش در سیل بی‌عدالتی آموزشی بسیار چشم‌گیر است.

سیدمحمودسیداردکانی


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
مهران ۱۳۹۸/۰۱/۲۵ ۰۵:۰۳
با سلام. شما هر نوع سهمیه را بی عدالتی می دانید؟ پس سهمیه ایثارگران هم بی عدالتی هست؟
5 11 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

محیط ظهور قحطی اقتصادی

قحطی و گرسنگی در چه کشورهایی هرگز رخ نمی‌دهد؟

فساد؛مخرب درونی اقتصاد کشور ها

یجاد رانت به علاوه عدم نظارت توسط افراد و دستگاه‌های مسئول و همچنین عدم پاسخگویی توسط دولت ها و دستگاه‌های ذیربط به مردم جامعه.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر