نتیجه‌ای یافت نشد.

رشد جمعیت ؛ منفعت یا ضرر

شناسه خبر: 168718 سرویس: توسعه ، جهان ، سیاست ، اجتماعی ، گوناگون چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۸, ۵۹ : ۱۵ : ۰۰
رشد جمعیت ؛ منفعت یا ضرر
امروزه جمعیت جهان با سرعت بالایی در حال افزایش است،این افزایش جمعیت در قاره آسیا نسبت به دیگر قاره ها بیشتر است، خصوصاً در سده اخیر که این رشد دوبرابر بوده است به طوری که از منظر بسیاری از کارشناسان کره زمین دیگر گنجایش این افزایش جمعیت را ندارد
۵۵آنلاین :

علی گیلوری

 

 

 

جمعیت را می‌توان تجمع افراد انسانی دانست که در منطقه ای معین (کشور، استان ،شهر، روستا) به صورت مستمر و معمولا به شکل مجموعه ای از خانوارها زندگی کرده و دارای پایگاه سیاسی، اجتماعی یکسان و شرایط ملی و قومی واحدی هستند. تعداد کل انسان هایی که تاکنون بر روی این کره خاکی زیست اند هشتاد میلیارد نفر برآورد شده است، که تعداد آن در دوره های زمانی گوناگون متفاوت بوده است. امروزه بر اساس آخرین آمارهای سرشماری ،جمعیت جهان ۷.۶ میلیارد نفر برآورد شده است که اکثریت آن ها با حدود ۴.۴ میلیارد نفر در قاره وسیع آسیا زندگی می کنند و تقریبا ۶۰ درصد از جمعیت کل جهان را تشکیل می‌دهند.در این میان کشورهای چین و هند با داشتن یک سوم از جمعیت جهان با فاصله زیادی از دیگر کشورها پرجمعیت ترین کشورهای آسیا و جهان محسوب می شوند، در واقع شش کشور از ده کشور پر جمعیت جهان در آسیا هستند و مابقی که کشورهای آمریکا، برزیل، نیجریه و روسیه هستند در دیگر قاره های جهان قرار دارند.

امروزه جمعیت جهان با سرعت بالایی در حال افزایش است،این افزایش جمعیت در قاره آسیا نسبت به دیگر قاره ها بیشتر است، خصوصاً در سده اخیر که این رشد دوبرابر بوده است به طوری که از منظر بسیاری از کارشناسان کره زمین دیگر گنجایش این افزایش جمعیت را ندارد و برای تامین این جمعیت سرشار با کمبود منابع مواجه است و ردپای انسان بیش از هر زمان دیگری در کره زمین افزایش یافته است.

 این افزایش جمعیت اثرات مثبت و منفی را نیز با خود در پی داشته است که برای نمونه می توان از صدمات زیست محیطی و تغییرات آب و هوایی به عنوان اثرات بارز و ملموس آن نام برد. افزایش جمعیت و تقاضای بیشتر برای مسکن و غذا انسان ها را مجبور به استفاده بیش از حد از منابع طبیعی امثال جنگل ها و دریاها کرده است و این مسئله باعث شده است که از وسعت جنگل های زمین کم شود و منابع دریاها روز به روز کاهش پیدا کند و از بین برود.

همچنین یکی دیگر از مشکلات افزایش جمعیت تامین منابع مورد نیاز انسان ها با افزایش محیط های صنعتی است، گسترش کارخانه‌ها با ایجاد پسماندها ومواد زائد باعث افزایش آلودگی های زیستی و تغییرات آب و هوایی شده است تغییراتی که علاوه بر محیط طبیعی زمین بر روی سلامت خود انسان‌ها نیز تاثیرات منفی بسیاری گذاشته است. اما تاثیرات مثبت و منفی افزایش جمعیت برای تمامی کشورهای جهان یکسان نمی‌باشد و متفاوت است، برای مثال در کشوری همانند هند تاثیرات منفی آن همیشه بیشتراست واین کشور با انبوهی از جمعیت فقیر مواجه است که حتی  تأمین نیازهای اولیه آن ها مانند غذا نیز مشکل بزرگی به شمار می‌آید اما برای خیلی از کشورها تاثیرات مثبت آن بیشتر بوده است و از این رشد جمعیت شان با سیاست گذاری های بلندمدت و صحیح برای رشد اقتصادی، فناوری و تسلط بر بازارهای جهانی استفاده کرده اند برای نمونه می توان کشوری نظیر چین را مثال زد که با داشتن بیش از یک میلیارد جمعیت توانسته با برنامه‌ریزی صحیح و به کارگیری این نیروی کار فراوان نه تنها اقتصاد خود را تامین کند بلکه حتی اقتصاد های دیگر جهان را نیز با تولید کالاهای متنوع و صادرات آنها تحت نفوذ خود قرار داده و به خود وابسته کند.

این رشد جمعیت در دهه های اخیر برای کشورمان ایران نیز مانند دیگر نقاط جهان رخ داده است، به طوری که از حدود ۳۰ میلیون نفر در دهه پنجاه به بیش از ۸۰ میلیون نفر در دهه نود رسیده است، اما در سال های اخیر این روند رشد رو به کاهش رفته و بسیار پایین آمده است به طوری که پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۲۰ رشد جمعیت ایران متوقف شده و روند معکوس به خود بگیرد و این مسئله باعث می شود که در سال های آینده ایران به پیری جمعیت دچار شود.پیری جمعیت یعنی این که نرخ مرگ و میر بیشتر از نرخ زاد و ولد شود که این موضوع باعث کاهش تعداد جمعیت جوان و کودک و افزایش جمعیت پیر و میانسال جامعه می‌شود. پیری جمعیت تاثیرات منفی بسیاری در جامعه دارد،زیرا پویایی و فعال بودن یک کشور به میزان جمعیت جوان آن بستگی دارد، با داشتن جمعیت جوان تر و نیروی کار سالم تر صنعت و اقتصاد کشور رشد می کند. اما با افزایش جمعیت پیر جامعه به علت مشکلات ناشی از سلامت جسمی و پایین بودن کارایی اقتصاد یک کشور دچار چالش‌های اساسی می شود.

حال چه راه حل هایی برای افزایش جمعیت جوان و مبتلا نشدن جامعه به پیری جمعیت وجود دارد؟

 

1.فرهنگ سازی کردن: بهترین راه حل پیشگیری و حل مسائل اجتماعی در یک جامعه فرهنگ سازی است، در زمینه افزایش فرزندآوری و زادو ولد نیز رسانه های گروهی امسال شبکه های اجتماعی و تلویزیون وظیفه دارند با تولید برنامه ها و محتواهای موثر و مفید و نشان دادن صحیح مزیت های یک خانواده بزرگ تر نسبت به خانواده کوچک تر این فرهنگ را بین همگان فراگیر کنند و زوج‌های جوان را ترغیب به داشتن فرزند بیشتر کنند.

2.حل مشکلات اقتصادی:یک خانواده سالم برای گسترش و بقایش نیاز به این دارد که از لحاظ اقتصادی و معیشتی تامین باشد و سرپرست خانوار با داشتن کار مناسب و با ثبات اعضای خانواده را حمایت کند پس دولت ها  باید در همه ادوار با ایجاد بستر مناسب شغلی برای جوانان و به تناسب رساندن دخل و خرج با یکدیگر جوانان را ترغیب به ازدواج کنند و محیط اقتصادی خانوارها را برای فرزندآوری بیشتر فراهم کنند.

3.ایجاد سیاست های تشویقی: کار دیگری که دولت ها و مسئولین می‌توانند در زمینه گسترش خانواده‌ها انجام دهند تدوین و اجرای سیاست های تشویقی برای زوجین در زمینه تأمین مسکن خوراک پوشاک و همچنین دادن تسهیلات بانکی کم بهره و... است. اگر زوج های جوان مشاهده کنندکه باآوردن فرزند بیشتر می توانند امتیازهای مثبتی از دولت ها برای آسان تر تربیت کردن و رشد دادن فرزندان خود دریافت کنند مطمئناً برای آوردن فرزند بیشتر ترغیب خواهند شد‌.

4.تغییر در نگرش: متاسفانه امروزه فرهنگی بین جوانان در آستانه ازدواج و زوجین ایجاد شده است که تک فرزند داشتن هم مشکلات کمتری در پی دارد و هم به خاطر تکی بودن راحت تر می شودبه تربیتش پرداخت، در صورتی که این تفکری کاملاً اشتباه است و در گذشتگان، ما شاهد بودیم که خانواده‌ها با آن که فرزندان زیادی داشتند اما با برنامه‌ریزی کردن صحیح به تربیت تک تک فرزندان پرداخته می‌شد وفرزندان رشد کرده و انسان های مفید و تحصیل کرده و با اخلاق و رفتار نیکو وارد جامعه می‌شدند.

نکته ای که در آخر حائز اهمیت است این است که خواه و ناخواه رشد جمعیت برای اکثر کشورهای جهان در حال رخداد است و تعداد انسان های روی زمین روز به روز در حال افزایش اند پس باید در مقابل این موضوع آگاهانه عمل کرد و با تصویب سیاست گذاری های صحیح و با برنامه‌ریزی از زیان های این مسئله کاست و به منافع آن افزود و از آن به نفع رشد و تعالی بشریت بهره برد.


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

محیط ظهور قحطی اقتصادی

قحطی و گرسنگی در چه کشورهایی هرگز رخ نمی‌دهد؟

فساد؛مخرب درونی اقتصاد کشور ها

یجاد رانت به علاوه عدم نظارت توسط افراد و دستگاه‌های مسئول و همچنین عدم پاسخگویی توسط دولت ها و دستگاه‌های ذیربط به مردم جامعه.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر