افرادی که بعد از ظهرها چرت می زنند کمتر سکته قلبی می کنند

شناسه خبر: 189438 سرویس: توسعه ، گوناگون ، سبک زندگی سه شنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۸, ۵۵ : ۱۷ : ۰۰
افرادی که بعد از ظهرها چرت می زنند کمتر سکته قلبی می کنند
مطالعات گروهی از پژوهشگران سوئیسی نشان می دهد افرادی که عادت دارند بعد از ظهرها چرت بزنند یا کمی بخوابند وضعیت قلبی بهتری خواهند داشت.
۵۵آنلاین :

مطالعات گروهی از پژوهشگران سوئیسی نشان می دهد افرادی که عادت دارند بعد از ظهرها چرت بزنند یا کمی بخوابند وضعیت قلبی بهتری خواهند داشت.

 در این دنیا دو نوع آدم وجود دارد ، آنها که عصرها چرت می زنند و افرادی که این کار را نمی کنند. به نظر می رسد افرادی که چرت می زنند یک گام از دیگران جلو تر هستند.

یک مطالعه جدید نشان داده است که افرادی که بعد از ظهر موفق به چرت زدن می شوند، سالمتر هستند آن هم در مقایسه با افرادی که این کار را انجام نمی دهند. درواقع این افراد 50 درصد بیشتر در معرض خطر حمله قلبی قرار دارند. دانشمندان می گویند کمبود خواب خطر آترواسکلروز را افزایش می دهد که اصطلاحی برای توضیح ایجاد پلاک در شریان های بدن است که باعث باریک شدن و سخت شدن عروق می شود.

براساس گزارش های محققان بیمارستان دانشگاه لوزان سوئیس که به طور متوسط طی ​​5 سال ، 3400 نفر بین 35 تا 75 سال را تحت نظر داشتند، می توان امیدوار بود با کمک خواب عصرگاهی نرخ مشکلات قلبی و مرگ های ناگهانی را کاهش داد. در طول این مطالعه  که در مجله پزشکی بریتانیا، منتشر شده است پیوند آشکاری بین دفعات چرت زدن ، میانگین مدت زمان خوابیدن و خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی وجود دارد.

در طول مدت مطالعه ، 155 حمله قلبی یا سکته مغزی رخ داده است. با این حال پژوهشگران به طرز شگفت آوری دریافتند که چرت زدن یک یا دو بار در هفته با تقریباً نصف شدن خطر (48 درصدی) حمله قلبی در مقایسه با افرادی که به هیچ وجه چرت نمی زدند مرتبط است.دکتر نادین هوسلر ، نویسنده اصلی این تحقیق ، از بیمارستان دانشگاه لوزان گفت ، آنها همچنین عوامل دیگری را كه به طور بالقوه می تواند بر نتایج تأثیر بگذارد ، در نظر گرفتند.

وی اظهار داشت: این انجمن پس از در نظر گرفتن عوامل بالقوه تأثیرگذار مانند سن و مدت خواب شبانه و همچنین سایر خطرات بیماری قلبی عروقی مانند فشار خون بالا و کلسترول درست عمل کرد. وی افزود: افرادی که هفته ای یک یا دو بار چرت می زنند ، دارای شیوه زندگی سالم تری هستند یا زندگی سازمان یافته ای دارند که به آنها امکان می دهد این چرت ها را انجام دهند ، در حالی که کسانی که تقریباً هر روز چرت می زنند احتمالاً بیمارتر هستند.


منبع : انتخاب
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پاکستان چگونه در تله فقر گرفتار شد؟

چهاردهم آگوست ۱۹۴۷، روزی به یادماندنی در تاریخ پاکستان است، روز استقلال. روزی که محمدعلی جناح، قائد اعظم، پس از رهایی از استعمار حکومت بریتانیا در یک سخنرانی در کراچی اعلام کرد، امروز پس از ۱۰ سال تلاش و ممارست، به خواست خداوند کشوری تشکیل شد که هدف آن، زندگی و توسعه بر اساس فرهنگ و تمدن اسلامی است.

تورم از کجا به کجا رسید؟‌

تورم بالا از جمله مسائلی است که طی چهار دهه اخیر همیشه همراه اقتصاد ایران بوده و البته همواره برای کاهش آن برنامه ریزی شده است با این حال این رقم هیچ گاه به سطح متوسط کشورهای جهان نزدیک هم نبوده و حتی هیچ گاه به طور پایدار تک رقمی نمانده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ انفجار مهیب کارخانه مواد شیمیایی در ترکیه

ویدئو : وقتی یورونیوز اشتباه خبرگزاری های ایرانی را رو می کند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر