از ۸۱ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده برق کشور است

شناسه خبر: 180912 سرویس: توسعه ، سیاست ، گوناگون دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸, ۱۱ : ۰۰ : ۰۰
از ۸۱ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده برق کشور است
وزیر نیرو گفت: سالانه ۱۸ هزار کیلومتر خطوط انتقال و فوق توزیع و توزیع در کشور ساخته می شود.
۵۵آنلاین :

رضا اردکانیان روز یکشنبه در آیین افتتاح سند چندیر که از طریق ویدئوکنفرانس که با حضور رییس جمهوری انجام گرفت، اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۸۱ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده برق کشور است در حالی که قبل از سال ۹۲ این میزان حداکثر سالانه یک هزار و ۷۷۵ مگاوات ساخت نیروگاه داشتیم ولی از نیمه سال ۹۲ تاکنون به طور متوسط هر سال دو هزار مگاوات به ظرفیت نصب شده افزوده شده است.

وی با بیان اینکه سالانه ۱۸ هزار کیلومتر خط انتقال و فوق توزیع و توزیع در کشور احداث می شود، افزود: از ابتدای دولت تدبیر و امید ۱۰ هزار و ۱۵۸ روستای کشور به شبکه آب شرب پایدار متصل شدند که طی آن ۶ هزار و ۷۰۰ نفر از آن بهره مند شدند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین هر هفته ۳۰ روستا به طور متوسط به شبکه آب رسانی مطمئن و پایدار وصل شده اند.

اردکانیان افزود: در ۴۰ سال گذشته با نصف جمعیت فعلی و امکانات مشابه از حیث دسترسی به نفت فقط چهار تصفیه خانه فاضلاب داشتیم ولی امروز ۲۲۶ امین تصفیه خانه در کشور افتتاح شد که ۵۶ مورد آن در این دولت بوده است.

وی با بیان اینکه هر ۴۵ روز یک تصفیه خانه در مدار بهره برداری قرار می گیرد، اظهار داشت: تا پایان امسال نیز ۳۰ تصفیه خانه دیگر وارد مدار بهره برداری می شود.

وزیر نیرو در ادامه با اشاره به افتتاح سه پروژه آب و فاضلاب و برق شامل سد چندیر ودو واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان، حجم سرمایه گذاری انجام گرفته در این پروژه ها را افزون بر ۳۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال ذکر کرد.

وی افزود: سد چندیر یکی از ۴۲ سد مربوط به طرح های توسعه منابع آب و خاک در استان های مرزی است که شبکه های آبیاری این سد و سد دیگری در غلامان در دست انجام است که طی آن یک هزار و ۳۳۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه در ۳۰ روستا با جمعیت ۲۱ هزار نفر مشروب می شوند.

وی گفت: با اشاره به کنترل سیلاب با ایجاد این سد در اردیبهشت ماه امسال، خاطرنشان کرد: برای این پروژه یک هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

اردکانیان آغاز عملیات اجرایی سد دربند مانه و سملقان به منظور مهار سیلاب و تامین آب کشاورزی و بهره مندی یک هزار ۴۰۲ نفر از آن، مجتمع آب رسانی ۶ هزار و ۵۰۰ نفری و تعداد زیادی مخزن ذخیره آب در ۱۳ شهر خراسان شمالی را از دیگر پروژه ها عنوان کرد و گفت: در مجموع ۴۱ هزار میلیارد ریال برای افتتاح این پروژه ها در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه بر اساس برنامه ریزی انجام گرفته بهره برداری از سدهای کشور برای استفاده گردشگری نزدیک هستیم، خاطرنشان کرد: هفته آینده شیوه نامه بهره برداری سرمایه گذاران از سدها برای استفاده گردشگری ابلاغ می شود که در آن از ۵۰ سد بزرگ کشور که امکانات خوبی دارند به این منظور استفاده می شود.

وی با اشاره به برق دار شدن تمامی روستاهای بالای ۱۰ خانوار خراسان شمالی، یادآور شد: در این استان به عنوان اولین استان کشور ۳۵۰۰ کیلومتر کابل خودنگهدارنده با کابل های قدیمی جایگزین شد.

به گزارش ایرنا در سفر کاروان دولت تدبیر و امید، ۱۳۲ پروژه عمرانی، خدماتی و زیربنایی در قالب ۳۰ طرح در شهرستان‌های مختلف به بهره برداری رسید؛ برای اجرای این طرح‌ها در مجموع هشت هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال و ۵۹۴ میلیون یورو از منابع دولتی و نیز ۶ هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال اعتبار از منابع بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است که با اجرای این طرح‌ها برای ۱۱ هزار و ۷۸۴ نفر اشتغال ایجاد شده است.
۲ واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان با ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری، بهره برداری شد که با اجرای هر واحد بخار، ۱۶۰ مگاوات به توان تولید برق در این نیروگاه افزوده شد؛ اجرای سد و شبکه آبیاری چندیر در شهرستان راز و جرگلان با هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال اعتبار و شبکه و آبیاری غلامان با ۲۴۴ میلیارد ریال اعتبار از دیگر طرح‌های افتتاحی در سفر کاروان دولت تدبیر و امید است.
افتتاح پروژه ارتقای تصفیه خانه فاضلاب اسفراین، کارخانه شمش آلومینای جاجرم، فولاد کیمیای صبا و طرح کیمیاداران نوین شمال در اسفراین از دیگر طرح‌های افتتاح شده در سفر کاروان تدبیر و امید است.
همچنین همزمان با سفر کاروان دولت تدبیر و امید به خراسان شمالی، ۲۸ پروژه کلنگ زنی شد که برای این پروژه‌ها چهار هزار و ۸۰۷ میلیارد ریال اعتبار دولتی و ۶ هزار و ۷۶۰ میلیارد ریال اعتبار بخش خصوصی هزینه شده که با بهره برداری از آن برای یکهزار و ۷۰۵ نفر اشتغال ایجاد شد.
استان خراسان شمالی دارای ۸ شهرستان و ۸۶۳ هزار نفر جمعیت است.

این استان در شمال شرق کشور واقع است که این استان به دلیل قرار گرفتن در مسیر اصلی استان‌های شمالی به مشهد مقدس یکی از استان‌های راهبردی است.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ببخشید که ما بنزین را گران کردیم!

به بهانه توییت حسام الدین آشنا

استيضاح ترامپ از كجا آب ميخورد؟

اقدامات ترامپ مانند خروج از برجام،اقدامات نظامى در افغانستان،روابط ضد و نقيض با عربستان و ...بدون پشتوانه سياسى و منطقى محكم اتفاق افتاد و جهان را شوكه كرد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ درگیری تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در بغداد

ویدئو؛ چکمه ناپلئون در حراجی پاریس ۱۱۷ هزار یورو فروخته شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر