نتیجه‌ای یافت نشد.

ائتلاف زنان اصلاح ‌طلب

شناسه خبر: 173293 سرویس: گوناگون چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۳۳ : ۱۳ : ۰۰
ائتلاف زنان اصلاح ‌طلب
چهار حزب زنان اصلاح‌طلب با برگزاری اولین اردوی مشترک تشکیلاتی، ائتلاف خود را اعلام کردند و شورای عالی سیاستگذاری زنان اصلاح‌طلب را تشکیل دادند. انجمن روزنامه‌نگاران زن ایران، جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان، جمعیت زنان مسلمان نواندیش و مجمع زنان اصلاح‌طلب چهار حزبی هستند که این شورا را تشکیل داده‌اند.
۵۵آنلاین :

چهار حزب زنان اصلاح ‌طلب با برگزاری اولین اردوی مشترک تشکیلاتی، ائتلاف خود را اعلام کردند و شورای عالی سیاستگذاری زنان اصلاح‌طلب را تشکیل دادند. انجمن روزنامه‌نگاران زن ایران، جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان، جمعیت زنان مسلمان نواندیش و مجمع زنان اصلاح‌ طلب چهار حزبی هستند که این شورا را تشکیل داده‌اند و در روز پنجشنبه ٢٠ دی ٩٧ طی یک اردوی کارگاهی در جمع اعضای شورای مرکزی این احزاب موجودیت خود را اعلام کردند.

اهداف و وظایف این شورا تعیین راهبرد‌های اصلی مشارکت سیاسی زنان، تعیین اولویت‌های مسائل زنان، تقسیم کار سیاسی، تهیه بانک اطلاعات زنان فعال و توانمند سیاسی، تعیین شاخص‌ های مدیریتی زنان، تدوین برنامه و راهکار‌های عملیاتی جهت ارتقای توانمندی سیاسی و مدیریتی زنان، زمینه‌سازی جهت ائتلاف و گفت‌ وگوی ملی با سایر احزاب زنان، رصد، ارزیابی و پایش فعالیت‌ها در حوزه زنان در قوای سه ‌گانه، شناسایی ظرفیت‌های موجود تشکل‌ های زنان در استان‌ها، اعلام مواضع مشترک در مناسبت‌های مختلف اعلام شده است. 

اشرف بروجردی از اعضای مجمع زنان اصلاح‌طلب و همچنین رییس کتابخانه ملی ایران درباره چرایی تشکیل این شورا به «اعتماد» گفت: «شورای عالی سیاستگذاری زنان قرار است در حوزه پیشبرد مقررات مربوط به زنان، نیازهای زنان و ارزیابی وضعیت زنان را در جامعه برنامه‌ریزی و سیاستگذاری کند.» مشروح گفت ‌وگوی اشرف بروجردی را در ادامه می‌خوانید.

** هدف از تشکیل شورای عالی سیاستگذاری زنان اصلاح‌ طلب چیست؟
زنان اصلاح‌ طلب به فراخور سلایق سیاسی که دارا هستند، احزاب مختلفی را تشکیل داده‌اند. از میان این احزاب، چهار حزب توانمند در حوزه زنان طی یک ائتلاف شورای عالی سیاستگذاری زنان اصلاح‌طلب را تشکیل داده و سیاست ‌ها و برنامه ‌های مدنظر خود را در سپهر سیاسی ایران دنبال خواهند کرد.

** با توجه به ادامه حیات شورای عالی سیاستگذاری اصلاح ‌طلبان، تشکیل چنین شورایی به معنای موازی‌کاری نیست؟ آیا عدم توجه به زنان در شورای عالی سیاستگذاری سبب شده است چنین شورایی تشکیل شود؟
شورای عالی سیاستگذاری زنان اصلاح ‌طلب یک تشکیلات حزبی است و ارتباطی به انتخابات ندارد که منجر به موازی ‌کاری با شورای عالی سیاستگذاری اصلاح ‌طلبان شود.

** منظورتان این است که شورای عالی سیاستگذاری تنها کارکرد انتخاباتی دارد؟
وظیفه اصلی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان ارایه مشاوره در امر انتخابات و چگونگی تقریض افکار احزاب اعم از زنان و مردان است، اما شورای عالی سیاستگذاری زنان قرار است در حوزه پیشبرد مقررات مربوط به زنان، نیازهای زنان و ارزیابی وضعیت زنان را در جامعه برنامه ‌ریزی و سیاستگذاری کند. دلیل اصلی تشکیل این شورا آن است که مبادا احزاب مربوط به زنان هر یک ساز جداگانه بزنند در واقع این شورای عالی به معنای ائتلاف زنان در موضوعات مربوط به حوزه تخصصی زنان است.

** مقصود شما از نواختن ساز جداگانه آن است که احتمال بروز اختلاف در میان احزاب زنان اصلاح‌ طلب وجود داشت؟
خیر، دلیلی برای وجود اختلاف در میان زنان اصلاح ‌طلب وجود ندارد. این شورا در جهت بهبود شرایط زنان اصلاح‌طلب است نه در جهت امکان بروز اختلاف. هر شورایی بر مبنای جلوگیری از اختلاف شکل نمی‌گیرد و این تصور غلطی است که بر فضای سیاسی ایران حاکم شده است. زمانی که خانم بهروزی در قید حیات بودند، برای نخستین ‌بار فعالان و زنان دغدغه‌مند در این حوزه را فارغ از گرایشات سیاسی و حزبی گرد هم جمع کرده و اعلام کردند موضوع زنان موضوعی فراجناحی است که برای حل مشکلات آن باید نگاهی فراجناحی به آن داشت. ایشان معتقد بودند برای قانونگذاری و رفع موانع برای فعالیت موثر زنان جریانات مختلف سیاسی باید هم ‌پیمان شوند. متاسفانه این پروسه پس از فوت خانم بهروزی متوقف شد و امروز زنان در قالب احزاب مختلف به این جمع‌بندی رسیده‌اند که باید مسیر خانم بهروزی را ادامه داد. این مهم نه معنای بروز اختلاف می‌دهد و نه به معنای تفرقه است بلکه به این معناست که برای حل مشکلات زنان باید فارغ از نگاه سیاسی و جریانی، همفکری بیشتری صورت گیرد.

** با توجه به عدم انسجام کافی در زنان اصولگرا، احتمال این وجود دارد که شورای عالی زنان جلسات مشترکی برای همفکری با زنان اصولگرا برگزار کند یا خیر؟
شورای عالی سیاستگذاری زنان اصلاح‌طلب به تازگی تشکیل شده و سیاستگذاری ‌های آن هنوز تکمیل نشده است اما احتمال دعوت از زنان اصولگرا جهت برگزاری جلسات مشترک در آینده وجود دارد. درباره عدم انسجام در میان زنان اصولگرا نیز باید بگویم یک یا دو حزب در حوزه زنان در جریان اصولگرایی فعال هستند اما نمود بیرونی ندارند و ممکن است شکل‌گیری شورای عالی زنان اصلاح‌ طلب احزاب جریان مقابل را نیز وادار به فعالیت بیشتر کند.

 


منبع : ایرانا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چرا برخی کارآفرین می‌شوند و برخی رانت جو؟

پیگیری اخبار دادگاه‌های اقتصادی و رسیدگی به پرونده‌های جرائم مالی، این سؤال مهم را در اذهان شکل می‌دهد که چرا برخی از کسانی که در گذشته مفتخر به عناوینی مانند کارآفرین نمونه یا صادر کننده برتر و نظایر آن بودند، امروز به عنوان متهم در دادگاه حاضر شده‌اند؟

معمای جغرافیای سیاسی

در دنیایی که در آن بازارهای مالی جهانی، اینترنت پرسرعت 5G و جنگ سایبری وجود دارد، هنوز جغرافیا حکمرانی می‌کند. دو مسیر دریایی در تنگه هرمز که پهنای هر کدام به دو مایل می‌رسد، کلید ورود به خلیج فارس و تقریباً نصف ذخایر کشف شده و ظرفیت تولید نفت جهان را در دست دارند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر